Átlépni a megye határait – Interjú: Vona Évával, a Nyírbátori Kulturális Központ művészeti vezetőjével

A város kulturális élete egyedülálló a megyében. Számos rendezvénysorozata, bérletes és bérleten kívüli előadása, gyermek- és ifjúsági programja kínál szórakozási lehetőséget a város és a környék lakóinak – vélekedik a helyi Kulturális Központ művészeti vezetője, Vona Éva.

Mióta vezeti az intézményt, és milyen tervekkel érkezett?

 

Vona Éva: Korábban, 2007-től 2011-ig már dolgoztam a kulturális központban, ugyancsak művészeti vezetőként. Majd egy kis szünet után, 2013. május 1-jétől irányítom ismét a ház munkáját. Milyen tervekkel érkeztem? Visszaállítani vagy még jobban csinálni mindazt, amit korábban már elért a csapat. Rendszerbe szervezni azokat a közművelődési tevékenységeket, amelyek egy kisváros életében értékkel bírnak. Bevezetni a tánc- és játszóházakat, néptánccsoportot létrehozni. Az egyesületek, civil csoportok felé úgy nyitni, hogy ők is otthon érezzék magukat az intézményben, és a rendezvényeinken közösen munkálkodhassunk. S természetesen olyan színházi előadásokat Nyírbátorba hozni, amelyekre érdemes legyen akár Nyíregyházáról is ide látogatni.

Eddigi munkája során milyen említésre méltó változások történtek a kulturális központ életében?

Vona Éva: A bérletes nézőink száma mára meghaladja a korábbi évek nézőszámát, a 2014–15-ös évadban 69-ről mára már 208-ra emelkedett. A határainkon túlról, Nagykárolyból külön busszal érkeznek hozzánk a színházrajongók. Igyekszünk a rendezvényeinket úgy előkészíteni, hogy ne utolsó pillanatos kapkodás legyen belőle, hanem előre átgondolt koncepció szerint dolgozzunk.

Mire a legbüszkébb?

Vona Éva: Arra, hogy a keleti végeken is tudunk olyan kulturális értékeket adni városlakóinknak, amelyek itt tartják őket. Ide jár színházba, ide hozza a gyermekét játszóházba, táncházba és a zenei napok koncertjeit élvezettel látogatja. Büszke vagyok továbbá még arra is, hogy Az Év Kulturális Plakátja 2014. pályázaton Vigh Gábor kollégám vehette át a Műhely-díj elismerését.

Milyen darabok láthatók a nyírbátori színházban, mennyire lehet változatos a kínálat?

Vona Éva: Kisvárosként figyelemre méltó a színházi kínálata Nyírbátornak: öt bérletes és három bérleten kívüli felnőtt előadásunk van. Ezek zömében szórakoztató produkciók: vígjátékok, bohózatok, musicalek, operettek, de volt már táncelőadás is a repertoárban. Korábban próbálkoztunk drámaibb műfajú kamaraszínházi darabokkal, de nem volt túl nagy az érdeklődés.

Hogyan állítják össze a műsort, mi a koncepció?

Vona Éva: Nagyon szeretem a színházat, ezért civilben is a legkedvesebb időtöltésem az előadások bogarászása. Ha a családdal Budapesten járunk, akkor hosszú a kiválasztott és megtekintendő darabok listája. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezek az előadások láthatók majd nálunk, csak jobban „képben” leszek az éppen országosan játszott produkciókban, szereposztásokban, sikeres rendezésekben. Látom azt, hogy ott milyen a közönség, mit szeret, milyen igények lehetnek. Mi az, ami nálunk biztosan nem „működne” vagy mi az, amit érdemes megpróbálnunk és mi az, ami biztos közönségsiker lehet. Sok-sok összetevője van a választásnak. Mindig arra törekszem, hogy legyen benne egy kiváló bohózat, egy igényes vígjáték, egy közismert dallamú operett, játsszon a darabban országosan ismert és elismert színész, jó és megbízható legyen a társulat és lehetőleg kőszínház.

Milyen jövőbeni tervek vannak?

Vona Éva: Az idén új feladatként kaptuk meg a Szárnyas Sárkány Utcaszínházi Fesztivál szervezését, ahol szeretnénk a hagyományok mellett értékesen megújítani a rendezvényt. Próbálunk a nyári fesztiválokra is úgy ráhangolódni, hogy Nyírbátornak esélye legyen átlépnie a megyehatárokat.

Pótor Melinda

Facebook Like :)

Norvég Civil Támogatási Alap„A színházpedagógia a demokratizálás létező gyakorlata NCTA-2014-8460-A