Még egy kis Határtalan.... levél a szilágycsehi Berekenyétől! Köszönjük!

Határtalan színjátszó fesztivál

Május 6-8. között ismét fergeteges hangulatú diákszínjátszó fesztiválon vettünk részt Nyírbátorban. Ez már a nyolcadik alkalom, hogy ez a kultúra pártoló város otthont ad a rangos Határtalan Gyermekszínjátszó Fesztiválnak, tulajdonképpen egy olyan határokon átnyúló kulturális rendezvény, mely nagyszerű lehetőséget teremt a határon túli magyar és az anyaországi diákszínjátszók szakmai összefogására, egymás munkáinak megismerésére, közös programok, színházi műhelyfoglalkozások szervezésére.

A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg és házigazdái a Nyírbátori Kulturális Központ és a Lenszirom Színház és Módszertani Műhely, irányítója pedig Vona Éva. Három ország képviseltette magát a rendezvényen: Magyarország, Szlovákia és Románia. Erdélyből a XVII. Partiumi Diákszínjátszó Fesztiválon jól szereplő csoportok közül a szilágycsehi Berekenyét, szilágysomylói Csirkefogókat és a szatmárnémeti Jómadárkákat hívták meg.
Első nap, délelőtt színházi műhelyfoglakozásokat szerveztek a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház képviselőivel a nyírbátori Kulturális Központban. Nagyidai Gergő színművész a színpadi mozgásra tanított, Holecskó Ildikó maszkmester a színészek sminkelésének fortélyaiba vezetett be, Munkácsi Anita, színművész a színészmesterséggel, improvizációkkal foglalkozott és Kosik Anita színművész pedig az ének – ritmus foglakozásokat vezette. Színjátszóim körében nagy sikere volt ennek a négy órás tevékenységnek, véleményem szerint nagy tetszésnek örvendenek az ilyen típusú foglalkozások.
Az előadások sorozata délután következett: Csöpp Színház - Máriapócs, Tomku Kinga: Hallgassatok meg! Csicsergő – Bély (Szlovákia) A tök és a csikó, Csirkefogók – Szilágysomlyó, Álmodtál már ilyet? Abakusz Színjátszó Kör – Debrecen, A táncos bárány, Jómadárkák Szatmárnémeti, Gárdonyi Géza: Komédiás egerek, Lenszirom Színház – Nyírbátor, Tennessee Williams: Ez a ház bontásra vár, Berekenye Diákszínjátszó Csoport – Szilágycseh, Poliakoff: És te, szépségem, igen-igen, te…. A fesztivál nem rangsorol, nem ad minősítéseket, de annál több hasznos tanácsokat osztogat a résztvevőknek. Az előadások kiértékelői a Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház képviselői voltak: Munkácsi Anita és Nagyidai Gergő színművészek. Értékelték az előadásokat és hasznos tanácsokat adtak minden csoportnak.
A Szilágycsehi Gheorghe Pop de Băseşti Technikai Líceum diákszínjátszó csoportja Stephen Poliakoff És te, szépségem, igen-igen, te … című darabját mutatta be. Rövid ismertető előadásunkról: a kommersz rádióadók minősíthetetlenül igénytelen műsoraikkal a butaságot terjesztő "Ki Mit Tud"- jaikkal, leereszkedően közvetlenkedő telefonos kívánsághangversenyeikkel sikeresen takarják az elsődleges célt, a hallgató szüntelen bombázását hirdetésekkel. Leonard Brazil a lemezlovas maga sem érti, hogyan vehetik komolyan erőltetett kellemetlenkedéseit, miért kapaszkodik belé mindenki a bajával. Brazil és a hasonszőrű lemezlovasok a magánnyal kereskednek. Alaposan visszaélnek a mikrofonnal, kihasználják a rádióhallgató életének problémáit, komikussá vagy pikánssá forgatják a beszélgetés során, úgy, hogy a többi hallgató mulathasson a másik ember ostobaságán. Mégis, mindig van, aki szívesen felhívja őket. Nincs más választásuk, a helyi rádió az egyetlen értékesnek tartott kapcsolatuk a világgal, mert azt az illúziót tudja nyújtani nekik, hogy életjelt adhatnak magukról a többi embernek. Előadásunk rendezője Bessenyei István, technikus: Iepure Rudolf, Kaszta Szilárd-Norbert, csoportvezető, társrendező: Bodea György. Színjátszó csoportunk tagjai: Erdei Norbert-István, Mészáros János-Zoltán, Fodor Annamária, Imreh Ákos, Fóris Csaba, Antal Krisztina-Réka, Erdei Debora, Titişan Brigitta, Bántó Hunor, Komáromi Györgyi, Ignátyuk Ivett-Hilda, Vári Noémi, Zörgő Normen-Zsolt, Lakatos Alex-Károly.
Pár sort előadásunk irójárol.1953-ban született Stephen Poliakoff a mai angol drámairodalom legfiatalabb, és egyben egyik legnagyobb tehetsége. Személyében, és darabjaiban egy új nemzedék jelent meg az angol színpadokon. Poliakoff a Beatles-korszak utáni végleg elsivárodott tömegkultúra keserű, szenvedélyes kritikusa, aki a hatvanas évek még igazi belső szükségletből született és hiteles társadalmi indulatokat hordozó ifjúsági rétegkultúrájának végső züllését ábrázolja darabjaiban. Az ifjúság lázadása elbukott, a hajdani lázadók vak, irracionális bábokká változtak, zenéjüket pedig a szórakoztatóipar kerítette hatalmába, és fülsüketítő bömböléséből már csak a semmi szól. Poliakoff ábrázolása nem lírai, nem nosztalgikus, nem védi nemzedékét, nem siránkozik miattuk, hanem megmutatja őket, olyannak, amilyenek.
Első este táncház volt az Aulában, utánna a Miskolci Illés Emlékkoncerten lazítottunk a Club 68-ban. Remek hangulatú koncert volt Szörényi, Bródi dallaival. Másnap, egy egész napos csoportos belépőt kaptunk a nyírbátori Sárkány Wellness és Gyógyfürdőbe, különdíjként Horváth Gábor úrtól, a Nyírbátori Városfejlesztő és Működtető KFT ügyvezető igazgatójától. Köszönet érte.
Polgár Ernő író, szerkesztő, művelődéstörténész soraival záron rövid beszámolómat: a színház nem földi színtér ! A Színház menedék. Csodák világa. Lehetsz ott királynő, császár és szolga, bohóc és kurtizán. Veled ott minden megtörténhet. Meghalhatsz. Újjászülethetsz. A színház: szerelem ! Örökké tartó láz.

Bodea György

Facebook Like :)

Norvég Civil Támogatási Alap„A színházpedagógia a demokratizálás létező gyakorlata NCTA-2014-8460-A